Одржано предавање на тему Вршњачко насиље и малолетничка деликвенција

Објављено: 07.04.2017

Културни центар Власотинце јуче је организовао презентацију књиге „Педагошки потенцијали локалне самоуправе и слободно време младих”, ауторке др Марије Ранђеловић, која је објављена 2010. године и до сада је промовисана у преко сто градова и општина.

У исто време  у Галерији Културног центра је одржано и предавање на тему Вршњачко насиље са освртом на малолетничку деликвенцију. Овом стручном скупу присуствовали су:  Зоран Тодоровић, председник опшштине, Зоран Стаменковић, члан Општинског већа, представници полиције, Центра за социјални рад, наставници и стручне службе школа са подручја наше општине.

Поздрављајући учеснике трибине Маја Марковић, директорка Културног центра је указала на значај потребе да се јавност упозна са резултатима истраживања младе научнице др Марије Ранђеловић.

Марија Ранђеловић је том приликом истакла да је вршњачко насиље огроман друштвени проблем.

  • Презентацијом књиге и пројекцијом документарних филмова желим да на афирмативни начин покажем колико је вршњачко насиље присутно у Србији, да је оно у порасту и да нисмо сви адекватно сензибилисани да га препознамо, нити да  детектујемо све знаке вршњачког насиља, који нас упућују на то да се дешава нешто што је проблем данашње омладине – истакла је др Марија Ранђеловић.

По њеним речима важно је да научимо да препознамо потенцијалне жртве и потенцијалне насилнике, да знамо како се врши  насиље, како се оно доноси из породице и како преко медија улази у породицу.

  • На младе утичу породица, школа, медији, вршњаци. Истражујући како они проводе слободно време долазимо до два рефрена, они или уопште немају слободнио  време или га имају на претек. Ова друга  група младих је у проблему. Уз одсуство васпитања и утицаја различитих фактора, који се могу односити и на психопатологију,  може доћи до поремећаја у поношању. Што се тиче вршњачког насиља  и његове класификације као поремећаја у понашању, његови узроци се могу налазити у погрешном васпитању, у нереаговању установа, у погрешним узорима, у неправовременој реакцији друштва, породице, школе и свих установа које су одговорне за развој омладине – додала је др Марија Ранђеловић.

По њеним речима, статистике нису на нашој страни. Подаци указују да је вршњачко насиље у порасту

  • Говорећи о методама и начинима реаговања  установа социјалне заштите, образовања и здравства у случају када је насиље већ настало, Марија Ранђеловић је истакла да смо понекада склони да прећутимо када сазнамо за насиље, да га ставимо под тепих, да не реагујемо јер је тако лакше или не знамо како то да учинимо. Јавност мора бити сензибилисана на појаве негативних садржаја  а  професионалци едуковани за детекцију свих знакова који указују на преступничко понашање младих – поручила је др Ранђеловић.

По њеним речима превенција је предуслов свега. Да бисмо нешто спречили морамо да знамо пуно о томе.

  • Превенција се огледа у потенцијалима локалних самоуправа у смислу да свака, па и најмања локална заједница има своје потенцијале који омогућавају да млади користе своје слободно време на садржајан и користан начин. Ту се пре свега мисли на на установе културе, спортске клубове, установе социјалне заштите, центаре за професионалну оријентацију. Сви  јавни ресурси морају да буду доступни маладима – додала је др Марија Ранђеловић.

Књига „Педагошки потенцијали локалне самоуправе и слободно време младих”, представља својеврсни педагошки водич за организацију слободног времена младих, водич у коме локална самоуправа може имати доминантну улогу,  уз фокус на конструктивне аспекте слободног времена, његове педагошке димензије и педагошке потенцијале локалне самоуправе.

Промоцији књиге у Галерији Културног центра претходило  је предавање др Марије Ранђеловић ученицима Гимназије „Стеван Јаковљевић“. Она је том приликом истакла да данас  најснажанији медиј представљају дигиталне технологије и указала на везу између вршњачког насиља и начина на који млади користе своје слободно време.

Остале вести

Објављено: 27.08.2018
У оквиру винских свечаности и ове године пливало се за винско буренце. Пред многобројном публиком такмичари су пливали на градском језеру, стазом дугом 60 метара. За винско буренце пливало је 20 учесника, најбр...
Објављено: 22.02.2018
У галерији Народне библиотеке „Десанка Максимовић“ синоћ  је одржана промоција антологије савремене поезије на призренско-тимочком дијалекту „Оратим да не патим“. Реч је о збирци песама на дијалекту, која је не...
Објављено: 11.08.2017

Општина Власотинце и Културни центар и ове године традиционално организују манифестацију Вински бал. Иначе, први Вински бал је одржан далеке 1960. године, у органи...

Објављено: 02.07.2018

И ове године Културни центар Власотинца традиционално организује више недељну манифестацију „Лето у Власотинцу“-  (ЛУВЛ). Као и ранијих година организатор је пр...

Објављено: 01.06.2017
Двадесет деветог маја је у Соби Старе српске графике предавање на тему „Хашки трибунал као наставак бомбардовања Србије“, одржао др Марко Атлагић, редовни професор Филозофског факултета у Косовској Митровици и ...
Страница: 1 2 3 21