Јуче су Власотинце посетили Немања Цветковић и Небојша Јанковић, председник и потпредседник Међународне омладинске организације „Балканац“, која ради на промовисању активизма и волонтеризма међу младима. Представнике ове организације и њиховог домаћина Јована Станковића, главног координатора за југ Србије најпре је примио председник општине Власотинце Зоран Тодоровић који је са њима разговарао о активностима и плановима организације.
„Подржавамо младе који треба полако да преузимају функције у свим сферама друштва и буду покретачи многих иницијатива. Млади другачије размишљају, другачије виде живот због чега је важно да чујемо њихове идеје и предлоге како да се неки проблеми реше. Свака иницијатива, сваки предлог је добродошао. Драгоцене су нам и похвале и критике јер из њих можемо да извучемо важне поуке. Ово што ви радите је за сваку похвалу и трудићемо се да у нашој општини дамо подршку колико год је то могуће како бисте успели у својим намерама. Поготово је важно ваше деловање у области екологије јер нам је за улазак у Европску унију велики проблем Поглавље 27, које се односи на заштиту животне средине и најобимније је“, истакао је председник Зоран Тодоровић.
„На нама је велика одговорност. Ми непрекидно треба да унапређујемо своја знања и вештине. Младима треба показати прави пут јер многи од њих све желе инстант, одмах мора да дође успех, одмах резултати. Наша организација ради две године, покренули смо доста акција у региону. Многи су сумњали у наш успех а сада већ желе да нам се придруже. Трудимо се да будемо другачији, да личним примером покажемо како друштво може да се мења на боље. Промовишемо Србију и Балкан, желимо свету да покажемо да ово није црна рупа у Европи већ простор на коме живе образовани, способни и вредни млади људи. То захтева сарадњу на регионалном нивоу и ми успевамо у томе“, истакао је Немања Цветковић.
„Део наших активности је у области екологије. Покренули смо многе акције, бавимо се модерним волонтеризмом у тој области. Окупили смо доста активних младих људи који желе нешто корисно да ураде. Наше активности ширимо у више праваца. Основали смо правни тим, недавно и хуманитарну секцију, организујемо синхронизоване хуманитарне акције на целом Балкану. Сарађујемо са Exit фондацијом и бавимо се снимањем документарних филмова јер желимо да мењамо лошу слику о нашој земљи и региону. Концентришемо се и на друштвене мреже које могу бити платформа нашег ширег упознавања. У плану је формирање регионалног информационог центра“, истакао је Небојша Јанковић, говорећи о активностима удружења.
„Ми желимо да унапредимо друштво. Заступамо тезу да је важно да млади буду активни и да буду волонтери јер тако стечено искуство ништа не може да замени“, рекао је Јован Станковић.
Он је овом приликом изнео податак да истраживања показују да је само 10% младих активно и да тек половина њих стално учествује у неким активностима. Коментаришући недавно одржан Омладински форум на Власинском језеру он је истакао да се следеће године може очекивати далеко већи број учесника из земље и иностранства.
„Балканци“ су се потом састали са руководством Гимназије и Ученичким парламентом у овој школи. Трибина под називом „Омладински (не)активизам“ одржана је у библиотеци, а након тога је уследила посета Удружењу „Младима на дар“ . Активности првог дана посете завршене су састанком свих локалних координатора са југа Србије. Данас ће посетити Омладински клуб у Лесковцу и Канцеларију за младе у овом граду.
Удружење младих „Балканац“ окупља младе људе у циљу повезивања, промоције позитивних примера толеранције и мира, неформалне едукације, културе, екологије и снимања документарних садржаја.
Идеја је покренута крајем 2014. године на иницијативу Немање Цветковића који је желео да сними документарни филм о односу младих на просторима Србије, БиХ и Хрватске. Из рада на овом пројекту родила се идеја о прављењу регионалне мреже младих. Данас „Балканац“ има 1.700 чланова из целог света.
Циљеви удружења „Балканац“ су повезивање младих из Србије, БиХ, Хрватске, Словеније, Црне Горе, Македоније, Албаније, Бугарске, Румуније, Мађарске, Грчке, као и сарадња са младима из дијаспоре како би се Балкан учинио приступачнијим и напреднијим.