Делегација општине Власотинце предвођена Братиславом Петровићем, председником Скупштине општине Власотинце, представници Општинског одбора СУБНОР – а, Организације резервних војних старешина, Удружења бораца рата од 1990. године, Удружења ратних војних инвалида, Удружења потомака ратника 1912 – 1920. године и Удружења ратних ветерана 1999. године положиле су данас венце и цвеће на споменик погинулим и умрлим борцима НОР-а, на споменик палим борцима за слободу и уједињење у националним покретима и ратовима 1909 – 1918. године, на бисте Синиши Јанићу Пери, Милораду Диманићу Милошу, Петру Станковићу Љуби и Драгољубу Петковићу Столету.
Поздрављајући окупљене председник СО-е Власотинце Братислав Петровић је истакао значај поштовања жртава које су положене на бранику отаџбине и поштовања традиције обележавања важних датума из наше историје. Он је чланове делегација позвао на свечаност поводом Дана општине.
Окупљене делегације поздравио је и председник СУБНОР-а пуковник у пензији Томислав Митић, који се истакао да је договорено да се ове године заједно обележе ослобођења Власотинца у Првом и Другом светском рату. Он је пренео и своје утиске са скупа „Да се не заборави“, који је недавно организован у Дому војске у Нишу. Овом скупу присуствовао је министар одбране Александар Вулин и бивши командант 3. Армије Војске Југославије Владимир Лазаревић.
О жртвама у Другом светском рату говорио је Драган Видосављевић, председник Удружења потомака ратника 1912 – 1920. година Власотинце.
– По броју држава и броју људских жртава као и степену материјалног разарања Други светски рат представља највећи оружани сукоб у историји човечанства. Сто милиона људи служило је у војсци 30 држава. Рат су обележиле масовне смрти цивила, укључујући и холокауст и разни примери употребе нуклеарног оружја. У рату је погинуло између 50 и 75 милиона људи. Други светски рат је за српски народ био посебно трагичан јер је над њиме извршен геноцид. Око милион Срба убијено је на подручју НДХ и остатаку окупиране Југославије – истакао је Драган Видосављевић.
Он се потом осврнуо на жртве које је дало Власотинце.
– Окупатор је Власотинце заузео 10. априла 1941. године. Са територије наше општине у антифашистичкој борби учествовало је око 3.600 бораца. Од тога је њих 318 положило своје животе за слободу. Овом броју треба додати још 287 жртава у логорима, ратним разарањима и одмаздама окупатора, као и 15 припадника Југословенске краљевске војске који су погинули у априлу 1941. године. На данашњи дан 1944. године доласком Прве власотиначке партизанске бригаде Власотинце је ослобођено од окупатора – подсетио је Драган Видосављевић.