Захваљујући сарадњи Културног центра Власотинце са Етнографским музејом у Београду, односно Манаковом кућом која припада овом музеју, ове године се први пут организују Дани Власотинца у Београду. У оквиру ове манифестације током јула месеца Власотинце ће у Манаковој кући представи оно најбоље из свог културног миљеа.
По речима Бобана Димитријевића, директора Културног центра, у оквиру Дана Власотинца у Београду приређена је изложба Старе српске графике, која је легат академског сликара и графичара Миодрага Нагорног и стална је поставка у Завичајном музеју. Након тога је организована ретроспектива документарних и документарно-играних филмова Небојше Илића. Током треће недеље јула биће приређена изложба сликара Братислава Бате Анђелковића из Вучја и пројекција првог и другог дела филма „Камен древног сневача“, аутора Небојше Илића. Задње недеље јула предвиђена је промоција Власотинца и Винског бала, као најзначајније културне, привредне и туристичке манифестације у нашој вароши.
Дани Власотинца у Београду почели су у четвртак, 5. јула у Манаковој кући.
По речима кустоса Јелене Туцаковић сарадња са Културним центром Власотинце интензивирана је у години јубилеја када се обележава педесет година од прве поставке предмета који чине етнографску спомен-збирку Христифора Црниловића.
„Етнографска спомен- збирка Христифора Црниловића је највећа збирка у Етнографском музеју и носи назив „Народна ношња и накит централнобалканског подручја из 19. и првих деценија 20. века“. Током читаве 2018. године наш рад је усмерен на обележавање великог јубилеја. Обележавање је почело 8. фебруара предавањем др Станислава Станковића под називом „Пустоодна светлост или четири кретања Христифора Црниловића“ и пројекцијом филма Небојше Илића „Кучевиста или Душанов знак“. Програм је настављен изложбом предмета и плаката знаменитог српског сликара, етнолога, колекционара и професора „О Христифору Црниловићу: почетак“, која је маја месеца отворена у Власотинцу а биће завршен крајем године изложбом у Манаковој кући и каталогом саме поставке – истакла је Јелена Туцаковић.
О Миодрагу Нагорном и Старој српској графици, која је његов легат родном граду говорио је академски сликар Добри Стојановић.
Он је том приликом истакао да се са Миодрагом Нагорним упознао током своје изложбе на постдипломским студијама и да су након тога постали велики пријатељи.
„Миша Нагорни је би честит човек, образован и веома начитан. Он је био и остаће уметничка величина када је ликовна графика у питању. Излагао је на више међународних изложби а престижну награду је добио у Паризу на Салону младих уметника. Старе гравире које је поклонио свом граду представљају својеврсно богатство. Ово нема нико осим Српске академије наука и уметности. Влаотинце треба да је поносно на ову збирку и да је излаже по Србији како би људи били упознати са старим гравирама“, истакао је Добри Стојановић.
Током изложбе представљено је друго издање каталога „Стара српска графика“, за који је текст писао академик Динко Давидов а издавач је Културни центар Власотинца.