Са четврте седнице скупштине општине Власотинце
Четврта седница Скупштине општине Власотинце одржана је синоћ. Пре почетка рада Скупштине по дневном реду, представници опозиције питали су зашто нема директног телевизијског преноса седнице и предложили да се за наредну седницу пренос обезбеди. Заменик председника СО-е Ненад Стојковић се сложио са предлогом и рекао да не види разлог зашто нема преноса и да владајућа већина ништа не крије, те да ће се у наредном периоду наћи решење за тв пренос на некој од телевизија или ће се седнице преносити путем интернета.
Одборници су најпре усвојили извештај о досадашњем извршењу буџета који је по проценама извршен око 70 одсто. Скупштина је донела одлуку о висини пореза на имовину а утврђена просечна цена квадратног метра непокретности за утврђивање пореза на имовину за 2017. годину, које због законске обавезе морају да се донесу до 1. децембра. Разматрајући ове две тачке развила се и дискусија о локалној пореској администрацији у којој, како је речено, има доста проблема.
„Убрзано радимо на сређивању стања у овој области. По први пут се дешава да грађани сами долази и плаћају порез на имовину. Подела решења за 2015. годину је при крају, надамо се да ће решења за 2016. годину бити подељена до фебруара наредне године и да средином 2017. године достигнемо динамику уручивања решења у текућој години“, одговорио је на постављено питање када ће грађанима бити уручена решења, шеф Одељења за буџет, финансије и привреду Маринко Ђорђевић.
На овој седници одборници су донели одлуку о престанку рада и постојања и брисању јавног предузећа Дирекција за урбанизам и изградњу Власотинца и чија права и обавезе је преузела општина Власотинца. Од 14 радника Дирекције, троје је узело отпремнине , а 11 радника је преузела општинска управа. Накнадним расписивањем интерног конкурса предвиђено је да се ти радници распореде делом у општинску управу, делом у јавно – комунална предузећа Водовод и Комуналац. Како је речено на Скупштини, Дирекција за урбанизам и изградњу Власотинца нема дуговања, што олакшава процес њене трансформације. Иначе, до 1.децембра све дирекције у Србији морају бити трансформисане по једном од три модела која је држава понудила. Одборници су донели и одлуку да са радом престане и јавно предузеће Чистоћа, чија права и обавезе као и осморо радника преузима јавно комунално предузеће Комуналац. Постојање и пословање овог јавног предузећа показало се нерентабилним, казано је седници.
„ Да би ово предузеће могло да функционише потребно је да има 15% селективног материјала, а оно тренутно има око 3%, тако да они не могу да зараде своје плате. Процес трансформације трајао је веома дуго. Лично сам уверен да је то могло да буде брже, али испоставило се да не може“, рекао је председник општине Зоран Тодоровић.
Одборници су на овој седници донели одлуке о изменама и допунама одлуке о Општинској управи општине Власотинце, о грађевинском земљишту, о комуналним делатностима. Донешена је одлука о путевима на територији општине Власотинце. Усвојен је и годишњи план рада Предшколске установе „Милка Диманић“. У даљем раду одборници су усвојили одлуку о стипендирању ученика и студената и право на једнократну финансијску подршку младим талентима са подручја општине. У делу избор и именовања, за директора Спортско рекреативног центра „Власина“ именован је Дејан Чикић, досадашњи в.д. директор СРЦ „Власина“. Именовани су и нови чланови управних и надзорних одбора појединих установа , као и чланови школских одбора. На јучерашњој седници именована су и два нова члана Општинског већа, Сокол Станојевић и Бојан Петровић, на предлог коалиције СПС-ЈС. Тако се скупштинска већина, коју су до ове седнице чиниле СНС и НС са 25 од 45 одборника, увећала за 10 одборника СПС – ЈС. У опозицији је остала одборничка група Покрет за Власотинце. Заменик председника Скупштине општине Ненад Стојковић обавестио је одборнике да је коалиција СНС-НС потписала коалициони споразум са СПС-ЈС и да ће од ове седнице заједно вршити власт.