У оквиру данашње посете Власотинцу министарка без портфеља задужена за демографију и популациону политику др Славица Ђукић Дејановић разговарала је са председником општине Власотинце Зораном Тодоровићем и његовим сарадницима о мерама које могу да допринесу побољшању демографске слике ове општине. Овом приликом је министарка Славица Ђукић Дејановић истакла да Власотинце попут осталих градова на југоистоку Србије има нешто неповољније демографске параметре.
По њеним речима на 1.000 становника у општини Власотинце годишње се роди 8,5 беба а умре 15,7 особа. Између два пописа у овој општини је скоро 4.000 становника мање. Просечна старост становништва износи 43 године.
„Евидентан је негативни природни прираштај али је важно да се не смањује број рођених беба на годишњем нивоу. На то ће убудуће свакако утицати и нове мере популационе политике“, истакла је министарка Ђукић Дејановић.
Председник Зоран Тодоровић је том приликом изнео податке да је у општини Власотинце 2013. године рођено 194 бебе , 2014. године 239 беба, 2015. године 242 бебе, 2016. године 199 беба а прошле године 210 беба.
Славица Ђукић Дејановић је истакла и значај реализације пројекта За бољу будуђност, који спроводи општина Власотинце а финансира Влада Републике Србије.
На састанку је изнет и проблем образовања људи о коме најбоље говори податак да је око 30% жена и 15 % мушкараца без образовања као и чињеница да је велики број високообразованих младих људи напустило Власотинце у потрази са послом или већом зарадом.
Председник Зоран Тодоровић је изнео податак да се из општинског буџета издваја око 30 милиона динара за медицинско особље које покрива општину Црна Трава.
Министарка је предложила да се овај проблем реши преко Заједнице општина и градова јер не могу да се примене исте норме о броју лекара и другог медицинског особља у густо насељеним и разуђеним подручјима.
По њеним речима посебно је значајно отврање Саветовалишта за репродуктивно здравље младих које у власотиначком Дому здравља ради од прошле године.
Ово саветовалиште воде др Нела Миленковић, специјалиста медицине рада, др Ружица Валчић, педијатар и др Виолета Павловић, гинеколог.
Докторка Нела Миленковић је нагласила да је током предавања у средњим школама овај тим лекара дошао до фрапантних података колико млади мало знају о репродуктивном здрављу и о начинима како да га заштите.
Министарка Славице Ћукић Дејановић је истакла да то отвара и проблем малолетничких трудноћа чиме се повећава индекс прекинутог детињства.
Након састанка у кабинету председника Зорана Тодоровиђа министарка је у Дому здравља посетила Саветовалиште за репродуктивно здравље младих и Службу гинекологије.
С обзиром да се очекује финансирање нових пројеката она је истакла да ће се убудуће више бодовати пројекти удружених општина, односно регионални пројекти који ће подрзмевати заједништво општина приликом решавања одређених проблема.