Власотиначку општину јуче је посетио министар за бригу о селу Милан Кркобабић са својим тимом. Он је овом приликом обишао села Стајковце, Орашје и Добровиш.
“Ове године средства намењена за субвенције пољопривредницима у општинском буџету су дупло већа него ли ранијих година. Предвидели смо средства и за уређење атарских путева, као и средства за израду пројектне документације за изградњу фекалне канализације у седам равничарских села”, рекао је председник општине Власотинце Братислав Петровић, обраћајући се присутнима.
“Лепо је чути да ће фекална канализација бити урађена за седам села, једна од основних ствари је рад на инфраструктури у селима. У Националном инвестиционом плану Србије за наредни периоду предвиђена су средства за изградњу и уређење локалних путева, водовода и канализацијеу износу од три милијарде евра за 80 локалних самоуправа јужно од Саве и Дунава. То су импресивна издвајања, никад у историји Србије толико новца није било издвојено. Ви сте овде самоиницијативно то и почели и то је права ствар”, оценио је министар Кркобабић“.
У име пољопривредних произвођача, највећег села у власотиначкој општини министра Кркобабића је поздравио пољопривредник Ивица Настић и казао да имају проблема са увозном робом.
“Имамо проблема са увозном робом, неопходна нам је помоћ ресорних министарстава и наше општине, морамо да правимо задруге, то је нужно због лакшег наступања на тржишту”, рекао је Ивица Настић.
“Данас промовишемо нови пакет средстава намењених задругама. Ове године предвиђено је око 500 милиона динара, јавни позив ће ускоро бити расписан. Приоритет остају планинска и рубна подручја, не изузимајући друге. Ускоро крећемо и са новим видом едукације, крећемо да образујемо пољопривреднике, у сарадњи са Српском академијом наука и уметности. Такође, врло скоро, у сарадњи са Министарством пољопривреде дефинисаћемо један број стратешких пољопривредних производа за које ће бити гарантоване цене, чиме ћемо пољопривредном произвођачу створити сигурност. Морамо мислити о селу, ми смо у овом управном округу помогли 11 задруга, шест нових и пет старих. Србија је настала у селима, без села нема ни Србије”, поручио је министар за бригу о селу Милан Кркобабић и позвао пољопривреднике да се удружују и користе погодности које држава нуди.
Стајковце је највеће село у власотиначкој општини, броји више од 1.500 становника и у њему природни прираштај расте. Мештани обрађују између 400 и 500 хектара земље, са којих се годишње оствари производња вредна око 75 милиона евра.
Професор др са Пољопривредног факултета у Новом Саду Жарко Илин истакао је да је Стајковце сјајан пример за Србију и да се он треба пресликати.
“Ово је сјајан пример за друге средине, треба га искористити. Ово је посебна средина. Породична домаћинства, млади људи остају, унапређују своју производњу, чувају дедовину. Хектар земље у Србији кошта од три до пет хиљада евра, највише 17.000 евра у систему наводњавања, а овде око 100.000 евра. Три усева годишње на хектару површине се производи. Умеће је то урадити. Треба кроз задруге инвестирати у извоз, а ригорозно контролисати увоз. Грађане Србије треба снабдевати домаћим произодима,тада ће ове површине расти. Овакав један пластеник, тунелског типа, кошта између 15 и 18 евра по метро квадратном, то су велика улагања и то је озбиљна инвестиција”, казао је професор Илин.
За становништво је важна добра инфраструктура, егзистенција, али за њих је битно и да имају где да се окупе, где ће се одвијати културни и други видови живота.
“Важна је инфрастуктура, али људи треба да имају и где да се окупе. Зато су важни и домови културе. Зато ускоро крећемо са иницијативом и програмом намењеним реконструкцији домова културе и задружних домова. Око 73 одсто домова културе у Србији није у функцији према подацима Академијског одбора за село САНУ”, казао је министар Кркобабић обилазећи видно руин иран дом културе у Орашју.
Председник власотиначке општине Братислав Петровић објаснио је зашто је дом културе који су некад користили мештани Орашја и Кукавице и који је некад био задружни дом у овако руинираном стању.
“Разлог је тај што је био у својини бившег друштвеног предузећа Винарска- подруми. Општина Власотинце је прошле године у стечајном поступку прибавила овај објекат у јавну својину и урадила је пројекат за његову реконструкцију. Средства су значајна, очекујемо јавни позив преко Министарства за бригу о селу где ћемо се сигурно јавити и конкурисати. На подручју општине остало нам је да решимо имовинско –правни однос за гложански дом културе, заправо ту чекамо окончање стечајног поступка”, рекао је председник Петровић.
До сада је, по фазама, средствима општинског буџета уређено или се уређују домови културе у Бољару, Батуловцу и Конопници.
“Битно је да имамо на једном месту клуб за старе, клуб за младе, амбуланту, просторију за позоришне представе, биоскопске пројекције, центар свих збивања. Битно је да оправда своје постојање. Озбиљан је то посао за министарство, локалну самоуправу али и за мештане села. И ово што је речено је у односу на остале делове Србије импресивно. Верујте ми на реч. Ови напори које улажете су сјајни и то обећава да ћемо и овде имати један прави објекат”, рекао је министар Кркобабић.
У брдско-планиском делу општине, министар Милан Кркобабић посетио је и село Добровиш и туристичко домаћинство Небојше Стојичића, већ категорисано са три звездице. Стојичић је представио планове за даљи раст и развој свог домаћинства, али и села у целини, које се налази на 680 м надморске висине.
“Овде живи 50-так мештана. Највећи проблем су нам пут и вода. Систем за водоснабдевање је стар око 70 година. Има још оних који би се вратили, када би пут био сређен “, рекао је Стојичић, најавивши да планира да засади два хектара боровнице од којих ће финансирати остатак инвестиције у свом туристичком домаћинству.
Министар Кркобабић упутио је домаћине, а и локалну самоуправу, на Национални инвестициони план у оквиру кога је планирано пет милијади динара за 5.000 километара путева.