Поводом 25. новембра Међународног дана борбе против насиља над женама синоћ је у Народној библиотеци „Десанка Максимовић“ организована манифестација Песничком речју „Стоп насиљу над женама“, током које су песници из овог дела Србије казивали стихове о жени, њеним мукама, њеној борби, њеним страховима, њеном преживљавању, њеном нестајању…
Овом приликом своје и стихове својих колега по перу из Београда, Смедерева, Лесковца, Беле Паланке, Краљева, Бабушнице, Црне Траве, Алексинца, Грделице, Житковца, Власотинца и Беча читали су песници и просветари из Власотинца и сами аутори.
„Ми желимо песничком речју да скренемо пажњу на пораст насиља над женама, да се придржимо свима онима који данас дижу глас против насиља. Желимо да у најстаријој установи културе у Власотинцу ширимо мир, доброту и слагање међу људима“, рекао је Срба Такић, директор библиотеке и домаћин вечери.
Минутом ћутања публика је одала почаст преминулом песника Новицу Јовићу, који је својим стиховима подржавао ову манифестацију од њеног покретања.
„Ове године је за једанаест месеци убијено 28 жена, што је за две више него прошле године. Свака пета жртва је пријављивала насиље. Насиља и убијања су извршили младићи, мужеви, синови, они од којих су жене очекивале заштиту. Ми, песници, се својим песмама супротстављамо сваком насиљу, дајемо подршку појединцима и организацијама које се боре за животна права, а пре свега за право на живот“, истакла је песникиња Љиљана Глигоријевић, организатор манифестације.
Мирослав Мишел Болтрес овом приликом је говорио о предлогу Милоша Иветића, председника Савеза књижевника у отаџбини и расејању да се идуће године објави зборник поезије у коме ће се наћи све песме пристигле на истоимени блог Песничком речју – Стоп насиљу над женама.
Блог Песничком речју – Стоп насиљу над женама је настао 2012. године како би се чуо глас песника у борби за заустављање насиља над женама. На овај начин радови преко 500 песника из региона нашло се на истом месту. Пре пет година акцији коју је покренула Лидија Пуђак придружило се и Власотинце.
У другом делу вечери било је речи о активностима СОС телефона за жене и децу жртве насиља. Речено је да се ради о јединој женској организацији у Власотинцу која се бави људским правима, елиминисањем свих врста насиља и дискриминације над женама и децом.
Организација ради на јачању цивилног друштва а успоставила је сарадњу са владиним институцијама на локалном нивоу. Меморандум о сарадњи са ЦСР, Домом здравља, полицијом и локалном самоуправом потписан је 2011. године. Своје активности обавља кроз радионице, предавања, перформансе и уличне акције
Поетско вече су организовали Уметнички клуб „Расковник“, Савез књижевника у отаџбини и расејању – Огранак Смедерево и Светска школа поезије – делегација Србије.