Удружење „Младима на дар“ данас је представило пројекат из екологије „Учимо да бисмо чували и штитили животну средину“, вредан 460.000 динара. Пројекат су подржали Министарство заштите животне средине и Општина Власотинце. Партнер на пројекту је Канцеларија за младе која је за реализацију издвојила 110.000 динара.
По речима председника удружења Саше Ђокића, општи циљ пројекта је допринос заштити и унапређењу животне средине у оквиру еколошког образовања стварањем услова и капацитета за сарадњу релевантних чинилаца локалне политике за одрживи развој.
„Наш пројекат треба да допринесе унапређењу еколошког образовања реализацијом радионица у природи, трибина, инфо састанака, организовањем еко кампа. Пројекат ће допринети повећању еколошке свести младих, деце, грађана трећег доба, представника локалне самоуправе и НВО у циљу заштите и унапређења животне средине. Радићемо на њиховом активном укључивању у решавање конкретних еколошких проблема кроз партнерство јавног и цивилног сектора“, рекао је Саша Ђокић.
По речима Маринка Ђорђевића, саветника за локални економски развој, заштита животне средине је комплексан проблем.
„Важно је да се еколошки проблеми у локалној заједници препознају, дефинишу и да се нађе начин за њихово решавање. Потребан је подстицај волонтерском активизму младих у овој области јер је то важно због Поглавља 27 за улазак у Европску унију, које се односи на заштиту животне средине. Оно је најобимније, најтеже и најскупље. Око 70% еколошких проблема решаваће се на локалном нивоу“, рекао је Маринко Ђорђевић.
По речима Милоша Радосављевића, саветника за заштиту животне средине при локалној самоуправи, један од горућих проблема у овој области представљају дивље депоније. Потребно је подизање еколошке свести свих грађана, посебно деце и младих од најранијег узраста.
Наташа Ђокић Живковић, представница Туристичке организације је предложила да се радионицама обухвати и проблем очувања природног резервата Зеленичје.
У оквиру пројекта одржаће се две радионице у Лопушњи и једна на Власинском језеру. Планирана је волонтерска акција засађивања дрвећа поред Власине, од купалишта према спортским теренима. Радионицама ће бити обухваћена категоризација отпада, начини управљања отпадом, односно његово одлагање, одвожење и складиштење. Око педесетак младих биће обухваћено еколошком едукацијом.