Промоција иницијативе „Партнерство за отворену управу“ реализована је 11. марта у Власотинцу. Унапређење транспарентности, учешће јавности у раду локалне самоуправе, јавна одговорност и технологија иновација као инструмент за спровођење три вредности отворене управе основни су постулати ове иницијативе.
„Партнерство за отворену управу је мултилатерална иницијатива која је покренута ради помоћи и пружања подршке владама широм света, а у циљу унапређења поменутих постулата и ради оснаживања грађана и учешће јавности у раду локалних самоуправа“ , рекла је Драгана Брајовић, координатор ове иницијативе у Министарству за државну управу и локалну самоуправу.
„Општина Власотинце је последњих година имплементирала низ активности којима је свој рад учинила транспарентнијим“, истакао је Маринко Ђорђевић, задужен за пројекте при Канцеларији за локални економски развој општине Власотинце.
„Осим практиковања уобичајеног механизма учешћа грађана у доношењу одлука, као што је јавна расправа, то су и прикључења иницијатива и предлога грађана преко месних заједница, затим путем општинског сајта, друштвених мрежа, Локалног акционог плана за учешће грађана у доношењу одлука о трошењу новца прикупљеног од пореза на имовину и кроз свакодневни неопосредни контакт са њима“, казао је Ђорђевић.
Овом приликом Ђорђевић је подсетио да је општина Власотинце усвојила Локални антикорупцијски план и да следе активности којима ће се омогућити његова примена у пракси.
Након презентације иницијативе уследила је скоро двосатна дискусија о акционом плану за примену Партнерства за отворену управу. Констатовано је да на факторе који отворену управу чине отворенијом и транспарентнијом утичу више чинилаца: недостатак грађанског активизма, општа склоност ка критиковању али без понуђених решења, несагледавање проблема из свих углова, недостатак кадрова у локалним самоуправама за спровођење свих процедура и иницијатива и многи други. У другом делу дискусије учесницима се придружио и председник општине Зоран Тодоровић, који је, између осталог, говорио о важној вези између одборника и грађана које они представљају и потреби чешће комуникације како би се чуо глас грађана у локалном парламенту на тај начин.
Власотинце је једна од пет локалних самоуправа у Србији које су део пилот пројекта Партнерство за отворену управу. Поред Власотинца у овом пројекту учествују Лапово, Бела Паланка, Нови Пазар и Сомбор.