Савет за здравство Општинског одбора Српске напредне странке Власотинца је синоћ у сали Скупштине општине обележио 14. новембар – Светски дан борбе против дијабетеса. О дијабетесу, једном од најчешћих оболења данашњице, присутнима је говорио др Милош Николић.
„Шећерна болест је комплексно обољење које обухвата низ метаболичних поремећаја. Без обзира што је ова болест одавно позната, може се рећи да је болест савременог доба. У нашој земљи има више од пола милиона оболелих. Животни век дијабетичара је краћи за осам до десет година, а узрок смрти најчешће су кардиоваскуларне болести. Постоје различите врсте поделе дијабетеса. По Националном водичу за лечење дијабетеса ова болест се дели на тип 1, тип 2, гестацијски и друге облике дијабетеса. Дијабетес мелутус тип1 се најчешће јавља код 20 до 25% дијабетичара и оно што је најтрагичније обично су у питању деца и млађи од 35 година живота. Код три четвртине оболелих је дијабетес типа 2, који се углавном јавља код гојазних особа, старијих од 40 година живота и код постојања наследних фактора“, рекао је, између осталог, др Милош Николић.
Овом приликом др Николић је говорио о симптомима, превенцији и терапији као и компикацијама које се јављају када се болест не дијагностикује на време.
Иако је дијабетес одавно познат, често се назива обољењем савременог доба јер се повезује са модерним начином живота. Овогодишњи Светски дан борбе против дијабетеса се обележава под слоганом „Породица и дијабетес“.
Веома је важно благовремено откривање симптома и фактора ризика за све типове шећерне болести. Данас у свету преко 425 милиона људи живи са дијабетесом. Већина оболелих има дијабетес типа 2, који се у великој мери може спречити кроз редовну физичку активност, здраву и уравнотежену исхрану и здраво животно окружење. Светска здравствена организација процењује да је дијабетес седми водећи узрок смрти у 2016. години. Број особа са дијабетесом типа 2 је многоструко већи од особа са дијабетесом типа 1.
У Србији је дијабетес пети водећи узрок смртности и пети узрок оптерећења болешћу.