ФЕСТИВАЛ „ГЛАС АНЂЕЛА” ОКУПИО ТАЛЕНТОВАНУ ДЕЦУ ИЗ СРБИЈЕ И БУГАРСКЕ

Објављено: 06.08.2024

Власотинце је синоћ било престоница културе која афирмише младе етно певаче, место које чува културу и традицију. Двориште Културног центра било је место где су деца својим анђеоским гласовима певала најлепше српске и бугарске традиционалне песме.

Међународним дечјим музичким етно фестивалом „Глас анђела“ синоћ је завршено Лето у Власотинцу.

Ове године на фестивалу су учествовала деца из Лесковца, Ниша, Вучја, Бора, Грделице, Шапца, Житорађе, Власотинца и бугарског града Брезник.

Госте и учеснике фестивала поздравила је Маја Марковић, директорка Културног центра и пожелела им добродошлицу у Власотинце.

Фестивалу су присуствовали Игор Јурић, директор Центра за несталу и злостављану децу, који је истовремено и оснивач фестивала, Саша Ђорђевић,  представник Министарства за недовољно развијене општине, Милена Поповић, државни секретар у Министарству туризма и омладине и Јелена Ђокић, председница Удружења „Безбедно дете“ у Власотинцу, које је организатор фестивала у Власотинцу.

„Добро дошли на осми Међународни дечји музички етно фестивал „Глас анђела“, којим Културни центар завршава овогодишњи програм Лето у Власотинцу. Нас, као суорганизаторе ове манифестације посебно радује што се фестивал који траје осам година, већ три године одржава и у Власотинцу, чиме дајемо прилику младима да песмом од заборава сачувају своје корене и традицију“, истакла је директорка Маја Марковић.

„Веома емотивно доживљавам овај фестивал и захвалан сам Власотинцу што је прихватило фестивал који је покренут у Бајмоку као свој, што је једна тужна прича настављена у лепшем тону. Волео бих да слоган фестивала „Културом против насиља“ буде слоган свих нас, да покажемо да се заиста може живети лепше и боље и да је култура нешто што може да очува не само Бајмок и Власотинце, већ и сву децу у Србији. Хвала Јелени Ђокић што је једној заиста тешкој причи дала леп тон. Никада нећу заборавити све оно што је учинила, не само за Тијану, не само за нашу фондацију, већ за свако дете у Србији“, истакао је Игор Јурић.

„Овај фестивал стигао је од Бајмока до Власотинца, од севера до југа, највероватније Тијаниним путем. Она нас је овде вечерас све окупила. Захвална сам деци из Србије и Бугарске што вечерас можемо да чујемо њихове гласове, њихов културни идентитет. Надам се да ћемо очувати овај фестивал и да ћемо нашим и примером ове деце дати једно добро друштву, једно добро нашим потомцима“, рекла је Јелена Ђокић.

Она је уручила захвалнице појединцима, удружењима и установама које су помогле одржавање фестивала у Власотинцу.

Захвалница је додељена Министарству за недовољно развијене општине.  Награду је примио Саша Ђорђевић који је пренео поздраве министра Новице Тончева учесницима и организаторима фестивала и истакао да су сви учесници ове манифестације победници. Признање је добила и Милена Поповић која је изразила захвалност Јелени Ђокић и деци за организовање овако значајног фестивала.

„Мени је велика част што сам вечерас са вама. Хвала свима који нас вечерас враћају на пут правих вредности“, рекла је државна секретарка Министарства туризма и омладине. Примајући захвалницу у име Центра за несталу и злостављану децу, Игор Јурић је рекао „Тијана је вечерас певала са вама“.

Захвалнице од Удружења „Безбедно дете“ добили су Братислав Петровић, председник општине, Владимир Коцић, заменик председника општине, Братислав Валчић, општински већник за културу, Маја Марковић, директорка Културног центра, Ивана Рајковић, већница за просвету и дугогодишњи сарадници удружења: Бобан Димитријевић, Небојша Илић и Далибор Боце Илић, као и Бојан Ценић, односно књижара „Чичак“, која је спонзор фестивала.

Учеснике фестивала оцењивали су: Бојан Ценић и Игор Ранђеловић, професори музичке културе и Братислав Валчић, члан Општинског већа задужен за културу. Такмичење је организовано у три категорије: соло певање, дует и певачка група за ученике основних и средњих школа.

Уручујући награде победницима Игор Ранђеловић је истакао значај очувања традиционалне музике, али и дијалеката свих крајева наше земље.

Лауреат фестивала је седамнаестогодишња Анђелина Ранђеловић из Житорађе. Прво место у категорији соло певања освојила је Марија Стојанова из Брезника, друго место припало је Христини Јовић из Власотинца, а треће Иконији Стојилковић из Вучја.

У категорији дуета прво место освојиле су Нађа Козић и Наталија Божић из Бора. Друго место припало је Иконији Стојилковић и Христијани Стефановић из Лесковца, док су треће место освојиле Владана и Огњана Данојлић из Шапца.

Прво место у категорији певачких група освојила је група „Медени глас“ из Брезника, а жири је посебно нагласио њихово маестрално извођење вишегласног певања. Певачка група „Бисер“ из Житорађе освојила је друго место, док је треће припало групи „Ђурђевак“ из Бора.

Специјалну награду жирија је добио Црквени хор  „Бранко“ из Лесковца.

У ревијалном делу наступиле су етно групе из Србије и Бугарске. Огроман аплауз публике добила је једанаестогодишња Анастасија Исмаиловић која је извела песму „Света Анастасија Српска“.

Ревијални део програма завршен је наступом Миле Митић, Петре Диманић, Милене Крстић и Марте Станковић.

Публику су кроз ово вече сјајно водили Мила Митић и Петар Вељковић.

Велики број учесника и публике која је испунила двориште Културног центра до последњег места заправо је окупила трагично страдала Тијана Јурић. За безбедност деце у Србији много је учинила фондација која носи њено име, а сада је прерасла у Центар за несталу и злостављану децу. Оснивач фестивала је Игор Јурић који је након пет година ову манифестацију пренео и у Власотинце, а организује је Удружење „Безбедно дете“ у сарадњи са Културним центром. Већ три године на фестивалу у Власотинцу се окупљају најталентованија деца из Србије и окружења.

 

 

Остале вести

Објављено: 11.04.2019
Закон о дуалном образовању који ће се примењивати од 1. септембра и примена дуалног образовања у Техничкој школи у Власотинцу били су теме јуче одржане конференције у овој установи образовања. У оквиру прогр...
Објављено: 30.11.2017
Црвени  крст Власотинце и Завод за трансфузију крви из Ниша јуче су организовали  акцију  добровољног давања крви, које је обављено у општинској сали од 9 до 16 часова. Акцији се одазвало 44 добровољна даваоца ...
Објављено: 26.11.2018

Поводом 25. новембра Међународног дана борбе против насиља над женама синоћ је у Народној библиотеци „Десанка Максимовић“ организована манифестација Песничком речју  „Стоп насиљу на...

Објављено: 20.06.2017
Прошлог викенда у Београду је одржана Олимпијада за децу која мењају свет, школе менталне аритметике Малац генијалац, на којој је учествовало више од 600 дечака и девојчица из преко педесет школа из Србије и ре...
Објављено: 26.10.2018
Када се споје младост, знање, амбиција и жеља за сталним усавршавањем успех је скоро загарантован. То потврђује Стефан Николић, који је прављењем пице почео да се бави пре пет година како би зарадио џепарац ...